Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk
oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej.
W Polsce mamy około 15,5 mln ton azbestu. Materiał ten był powszechnie wykorzystywany w budownictwie do połowy lat 80 ubiegłego wieku głównie z powodu niskiej ceny, niepalności, wytrzymałości mechanicznej i termoizolacyjnej oraz odporności na warunki atmosferyczne. Popularny kiedyś eternit wciąż pokrywa wiele naszych domów i budynków gospodarczych. Okres bezpiecznego użytkowania azbestu wynosi około 30 lat. Ze względu na jego szkodliwość, od 1999 roku obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest.
Dziś już wiadomo, że azbest może powodować raka. Azbest jest materiałem włóknistym, dosyć kruchym i wszelkie jego uszkodzenia powodują uwalnianie się mikrowłókien, które mają wyjątkowo szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Włókna tego typu powstają podczas prowadzenia prac demontażowych, szlifowania, cięcia, łamania płyt eternitowych. Dostają się one do organizmu człowieka głównie drogą oddechową, zaś przedostanie się ich do układu oddechowego powoduje zwiększenie ryzyka zachorowania na takie choroby układu oddechowego jak: azbestoza (pylica azbestowa), zmiany opłucnowe, międzybłoniak opłucnej oraz rak płuc. Choroby te mają długi czas inkubacji i mogą ujawnić się nawet po 30 latach.
Jeśli eternit jest w dobrym stanie technicznym i nie jest poddawany działaniom mechanicznym nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Niestety bardzo często wyroby azbestowe były i są instalowane i demontowane samodzielnie przez właścicieli domów bądź osoby nieposiadające stosownych uprawnień, co nierzadko prowadzi do uszkodzeń, odkształceń i pęknięć powierzchni dachowych.
Azbest jest odpadem niebezpiecznym, wszelkie próby samodzielnego demontażu wyrobów zawierających go, to niepotrzebne narażanie własnego zdrowia!!!
Czy wiecie Państwo, że użytkowanie wyrobów zawierających azbest dopuszczone jest w naszym kraju jedynie do 31 grudnia 2032 roku?!
Jak pozbyć się azbestu?
Chcąc ułatwić Państwu pozbycie się tego rakotwórczego problemu Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej od 2013 roku prowadzi akcję odbioru, demontażu i utylizacji azbestu z posesji znajdujących się na terenie Gmin Członkowskich Związku, tj. Miasta Lubartów, Gminy Lubartów, Miasta i Gminy Ostrów Lubelski, Gminy Serniki, Gminy Niedźwiada, Gminy Ostrówek.
Tylko w 2013 roku udało nam się zutylizować prawie 1000 ton azbestu!
Demontaż i utylizacja azbestowych pokryć dachowych lub też odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach jest BEZPŁATNY! Dofinansowanie pochodzi ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w ramach projektu: Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej.
Formalności:
Wniosek o utylizację azbestu dostępny jest na stronie Związku www.zwiazekgmin.lubartow.pl, w siedzibie Związku oraz w Urzędach Gmin. Do wniosku należy dołączyć kopię aktu notarialnego zaświadczającego o prawie własności działki oraz, w przypadku demontażu, zgłoszenie do Starostwa Powiatowego w Lubartowie, do Wydziału Architektury i Budownictwa, pracy budowlanej nie wymagającej pozwolenia na budowę. Po skompletowaniu dokumentów, wypełniony wniosek należy złożyć w siedzibie Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. Za demontaż, wywóz i utylizację azbestu odpowiedzialna będzie specjalistyczna firma wyłoniona w drodze przetargu.
Projekt usuwania azbestu skierowany jest do osób fizycznych, nie dotyczy lokalizacji, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
Wszystkie informacje można uzyskać pod adresem:
Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej
(Budynek Gimnazjum nr 2 w Lubartowie)
ul. Lubelska 68, 21-100 Lubartów
Tel.fax. 81 854 36 15, tel. kom. 508 561 738
www.zwiazekgmin.lubartow.pl (na tej stronie dostępne są również formularze do pobrania)
e mail- zwią zek.zzo@gmail.com