Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk
oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej.

Prace przy budowie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Rokitnie idą pełną parą. W wakacje planowane są pierwsze rozruchy maszyn i rekrutacja pracowników.

Już niebawem w Rokitnie pod Lubartowem znajdzie się sortownia odpadów komunalnych wraz z instalacją do produkcji paliwa alternatywnego. Ale to nie jedyny element Zakładu Zagospodarowania Odpadów, który buduje Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Przy sortowni powstanie instalacja fermentacji odpadów organicznych, punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych, punkt tymczasowego składowania odpadów niebezpiecznych (pochodzących ze zbiórek od mieszkańców) oraz punkt przerobu odpadów budowlanych. W Zakładzie zostaną zastosowane innowacyjne w skali naszego kraju rozwiązania.

Przedsięwzięcie wykonuje spółka Instal Warszawa S.A.

Prace przy budowie ZZO ruszyły w kwietniu tego roku. – Jesteśmy na półmetku inwestycji – informuje Krzysztof Grzegorczyk, kierownik projektu. – Roboty są wykonywane równolegle. Jednocześnie powstaje hala sortowni, instalacja fermentacji, budynek socjalno – biurowy. Zakończony jest już zbiornik numer trzy, który służy do suchej fermentacji biogazu oraz konstrukcja hali sortowni, łącznie z przykryciem dachu. Systematycznie sprowadzany jest i montowany sprzęt – dodaje. A ten trafi do Rokitna nie tylko z Polski, ale też z Włoch, Irlandii, Holandii i Austrii.

Jak zapowiada Grzegorz Fura, kierownik budowy wszystko wskazuje na to, że inwestycja zostanie ukończona przed terminem. – Na budowie codziennie pracuje sto osób. Prace idą szybciej niż zakładaliśmy – wyjaśnia. Zanim jednak z końcem listopada sortownia rozpocznie prace,  planowane są pierwsze rozruchy maszyn. – Pierwsze rozruchy, tzw. na sucho uruchomimy prawdopodobnie na początku sierpnia. Obecnie trwa montaż urządzeń linii sortowniczej – dodaje Fura.

W ZZO pracę znajdzie około 50 osób. Poszukiwani będą pracownicy zarówno do samego sortowania, jak i operatorzy urządzeń mechanicznych, technolodzy procesów przetwarzania odpadów i fermentacji, czy ci na stanowiska administracyjne. Szczegóły dotyczące rekrutacji poznamy latem. Wcześniej zostanie wyłoniony operator, który pokieruje Zakładem.

Do ZZO trafią odpady komunalne z Lublina oraz z terenu pięciu gmin członkowskich Związku. Sortownia będzie w stanie przetworzyć 37 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.

Inwestycja powstaje ze środków Szwajcarsko -Polskiego Programu Współpracy oraz samorządów zrzeszonych w Związku przy współudziale Miasta Lublin. Całość ma kosztować 48,8 mln zł.